Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Sık Sorulanlar

1. Velox cihazım ile zemin ayarını tutturamıyorum. Zemin ayarını 10.kademeye kadar getiriyorum, hassasiyetimi de yarılara kadar kıstığım halde zemin ayarım tutmuyor. Neden?
Üzerinde bulunduğunuz topraktaki demir mineral seviyesinin yüksek olmasından dolayı zemin ayarınız tutmamakta. Bunun için öncelikle zemin ayarını en ideal seviye olan 6-7 seviyelerine, hassasiyeti de maksimum seviyeye getiriniz. Daha sonra demir ayarını FA (Fabrika Ayarı) konumuna ya da maksimum olan 10 konumuna alınız. Zeminden gürültü gelmeye devam ediyorsa cihazı Mineral 1 moduna getiriniz. Ses hala kesilmiyorsa sırasıyla Mineral 2 ve 3 modlarını deneyiniz.

2. Zemin ayarım 8. Kademede tuttu. Ne yapmalıyım?
Bu konumda arama yapabilirsiniz. Fakat bilmeniz gerekir ki zemin ayarı sona (10 seviyesine) doğru yaklaştıkça bazı değerli metallerde derinlik kaybı olacaktır. Eğer aradığınız gümüş, bakır, bronz, pirinç vb. değerli bir metalse bu riski almamak için zemin ayarını ideal olan 6-7 seviyelerine getirip hassasiyeti kademe kademe düşürerek zemin etkilerini yok etmeniz tavsiye edilir. Altın ve demir türü metalleri ararken ise zemin ayarının sona doğru yaklaşması derinlikte bir kayba neden olmayacağından dolayı hassasiyeti kısmak yerine zemin ayarını sona doğru yaklaştırabilirsiniz.

3. Demir anahtarını kapadığım halde değersiz metal geçirdiğimde cihaz uyarı sesi veriyor. Neden?
Cihaz her ne kadar demir anahtarı ile demir türü metalleri elese de bazı değersiz metalleri elemek zordur. Böyle bir durumda önce demir ayarını FA veya 10 seviyesine getiriniz. Eğer cihaz hala değersiz metal gördüğünde ses veriyorsa, sırasıyla Mineral 1, 2 ve 3 modlarını deneyiniz.

4. Arama esnasında çok fazla parazit alıyorum. Ne yapmalıyım?
Zemin ayarı ideal seviye olan 6-7 seviyelerinde ise ilk önce hassasiyeti kısarak paraziti yok etmeye çalışınız. Eğer çok fazla derinlik kaybı oluyorsa, üzerinde bulunduğunuz zemin aşırı minerallidir. Böyle bir durumda mineral modlarını (Mineral 1-2-3) kullanarak da paraziti yok edebilirsiniz.

5. Sınır derinliklerdeki metalleri daha iyi tespit edebilmek için ne yapmalıyım?
Sinyal sesini 3. kademeye almanız küçük veya sınır derinlikteki metallerden alınan zayıf sinyal sesini yükselterek emin olmadığınız hedefleri daha net tespit etmenize yardımcı olur. Sinyal sesi güçlendirici derinliği arttırmaz. Burada dikkat etmeniz gereken husus bu ayarın devamlı değil, gerek duyuldukça kullanılmasıdır. Çünkü güçlendirici yalnızca hedeften alınan sinyal sesini değil aynı zamanda zemin gürültüsü ve yanıltıcı sinyallerin de sesini artırır. Dolayısıyla ayarı normalde 1 pozisyonunda tutmanız ve yalnızca zayıf bir metal sinyali aldığınızda emin olmak için 2 veya 3 pozisyonuna getirmeniz ve daha sonra tekrar kapatmanız önerilir.

6. Arama yaparken cihazın sesi çok yüksek çıkıyor. Ne yapmalıyım?
Ses ayarını cihazın arka kısmında bulunan ses ayarı butonundan istediğiniz seviyeye alabilir veya cihazınızla birlikte gelen kulaklığı kullanabilirsiniz.

7. Arama yaparken cihazdan sinyal ya da parazit sesinden farklı sesler gelmekte. Ne yapmalıyım?
Cihazın montajı esnasında şaftı (boruyu) tam sıkıştıramamış olabilirsiniz. Şaftı ve bağlantı noktalarını kontrol ediniz.

8. Cihazım bütün metallere özellikle demir türü metallere altın ve değerli metal sesi vermekte. Neden?
Demir ayarı açık konumda ( 1- 4 seviyelerinde) olabilir. FA ayarından çıktığınızı belirten tık sesini kontrol ediniz. Metal ayrımı yaklaşık 4 - 6 seviyelerinde başlar. Diğer bir deyişle, bu seviyenin altında demir dahil olmak üzere tüm metaller değerli sesi (ince tonda ses) verecektir.

9. Cihazdan en iyi performans (derinlik) alabileceğim ayarlar nedir?
Hassasiyet maksimum seviyede, sinyal sesi 3. kademede ve demir ayarı da 1-4 (cihazda ayırım özelliği ortadan kaybolmaktadır) seviyelerinde olmalıdır. Bu durumda cihaz maksimum derinlikte çalışacaktır.

10. Yoğun minarelli topraklarda ve ıslak plaj kumu gibi yerlerde arama yapmak için en uygun ayarlar nelerdir?
En uygun olan ayarlar demir anahtarının kapalı ve demir ayarının FA veya 10 seviyesinde olmasıdır. Eğer cihaz parazit almaya devam ediyorsa da Mineral 1, 2 veya 3 modlarından birini kullanabilirsiniz.

11. Çalıştığım arazinin demir minerali içerdiğini nasıl anlayabilirim?
Öncelikle cihazınızın zemin ayarı tutmayacaktır. Hassasiyeti düşürdüğünüzde bile cihazınız zeminden gürültü almaya devam edecektir. Böyle bir durumda demir anahtarınız kapalı ise açık konumuna getiriniz ve zeminden gelen gürültüyü dinleyiniz. Zeminden aldığınız gürültü kalın tonda demir sesi ile aynı ise üzerinde çalışmakta olduğunuz arazi demir mineralli bir alandır.


Ürün Fiyatı : Standart : 2.200 TL | Pro : 3.400 TLSorularınız İçin Mesaj Atabilirsiniz

Loading...
Loading...


Nokta Dedektör ürünlerin özelliklerinde, tasarımlarında ve aksesuarlarında haber vermeksizin değişiklik yapma hakkına sahiptir.