Dedektörler Uydudan Takip Edilirmi?

"BU BÖLÜMDE BULACAĞINIZ TÜM MAKALELER, BİLGİLENDİRME AMAÇLI OLUP,ZİYARETÇİLERİMİZİN EN İYİ ANLAYABİLECEĞİ ŞEKİLDE HAZIRLANMIŞTIR."

Dedektör kullanıcılarının önemli endişelerinden biri almış oldukları dedektörün uydu üzerinden takip edilip edilmediğidir. Aslında konu çok basit olmasına karşın teknolojik terimlerin karmaşasından kaynaklanan korkular oluşmaktadır. Dedektörlerde kullanılan GPS cihazları sadece alıcıdır ve hiç bir veriyi iletme özellikleri yoktur. İnternette GPS cihazları ile ilgili araştırıp sizde bu konuda bilgi edinebilirsiniz. GPS modülleri araçlarda kullanılan navigasyon cihazlarında da bulunur ve bu GPS cihazının nerede olduğunu bildirmesi teknolojik olarak mümkün değildir. Yer bildirimi GPS değil ancak GPRS (sim kart vasıtası ile) mümkün olabilir ve bugüne kadar hiç bir dedektör üreticisi cihazlarında sim kart kullanmamıştır. üretilen hiç bir dedektörde sim kart bulunmaz. Bu yüzden ne GPS takılmış dedektörler ne de navigasyon cihazlarının yerinizi başkasına bildirmesi teknolojik olarak mümkün değildir.

Hiç bir dedektör üreticisi ürünlerine sim kart takarak illegal (yasa dışı) bir izlemeyi göze alamayacağı gibi, bunu yapmalarının menfi bir mantığı da olmayacaktır. Elektronikten az çok anlayan bir kişi bile bu cihazların içinde sim kart takılmış olduğunu anlayabilir ve ilgili kuruluşu dava açma hakkına sahip olabilir.

Konumuzla ilgili olmayan fakat teknolojisini anlamanız bakımından önem arz eden cihazlarda vardır. Hem GPS hem GPRS devresi içererek konumunuzu başka yere iletebilecek en yaygın cihazlar cep telefonlarıdır. Bu tür telefonlarda bile iki özelliğin bir arada kullanılabilmesi, ancak sizin izniniz ve onayınıza bağlıdır. Bu tür telefonların tek sakıncalı yönü telefona girebilecek virüslerdir. Bu virüsler izniniz olmadan sizin konumunuzu GPS ve GPRS modülünü aynı anda kullanarak başka yere iletebilir.

Cep telefonu gibi hem GPS hem GPRS modülü içeren tablet pc veya notebooklarda bulunmaktadır. Bu konuda anlamanız gereken tek ve en önemli şey GPRS (sim kart vasıtası ile) olmadan hiç bir cihazla konumuzunuz kimseye iletilemez.* Bu makale ve diğer makalelerimiz Nokta Mühendislik adına kayıt altına alınmıştır. İçerikleri (görsel ve diğer malzemeler dahil) değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka içeriklerle karıştırılamaz, tamamı ya da kısmi alıntı yapılamaz, kısmi değişiklikler yapılamaz. İçerikler yazılı izin alınmadıkça kesinlikle kullanılamaz

** Herhangi bir makalemizde yayınlanan içeriklerde belirtilmiş olabilecek yönergeleri izlemek, verilen parametreleri uygulamak, anlatılan fiilleri gerçekleştirmek tamamen ziyaretçimizin sorumluluğundadır. Yapılabilecek uygulamalardan doğan kişileri, kurumları ya da 3. şahısları ilgilendiren zararlardan makale yazarımız veya firmamız sorumlu tutulamaz.