Definecilikte Uzaydan Görüntü Alınırmı?

"BU BÖLÜMDE BULACAĞINIZ TÜM MAKALELER, BİLGİLENDİRME AMAÇLI OLUP,ZİYARETÇİLERİMİZİN EN İYİ ANLAYABİLECEĞİ ŞEKİLDE HAZIRLANMIŞTIR."

Uzaydan görüntü alma konusu çokça konuşulan ve ne yazık ki bilgi yetersizliğinden abartılıp yanlış anlaşılan bir söylentidir.
Gelişmiş ülkeler savunma ve iletişim amaçlı uydular üretebilmek için milyarlarca dolar harcarlar. Bunlar hava trafiğini kontrol etmek, iletişim verileri aktarmak (tv, telefon, internet), meteoroloji uyduları veya kadastro (haritacılık) konularında yardımcı olabilecek uydulardan ibarettir. Bu tür uydular yer üstünde duran ve en az 2,5 - 3 metre çapında olan bir objeyi (araç, bina, cadde, sokak vb.) algılayıp görüntüleyebilmektedir. Hiç bir şekilde yer altında olabilecek bir nesneyi görüntüleyebilme kabiliyetine sahip değillerdir. Uzaydan yeryüzünün altında herhangi bir derinlikte ne olursa olsun anlaşılır bir resim yani fotoğraf çekilmesi mümkün değildir. Bu resimler, yukarıda bahsettiğimiz ebatlarda olmak kaydı ile ancak yeryüzünde, yani toprağın üzerinde ise mümkün olabilmektedir. Herhangi bir dedektörün yada farklı bir teknoloji olduğu söylenen bir cihazın bunu yapabildiğini iddia edenlerden uzak durmanın lehinize olacağı açıktır.* Bu makale ve diğer makalelerimiz Nokta Mühendislik adına kayıt altına alınmıştır. İçerikleri (görsel ve diğer malzemeler dahil) değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka içeriklerle karıştırılamaz, tamamı ya da kısmi alıntı yapılamaz, kısmi değişiklikler yapılamaz. İçerikler yazılı izin alınmadıkça kesinlikle kullanılamaz

** Herhangi bir makalemizde yayınlanan içeriklerde belirtilmiş olabilecek yönergeleri izlemek, verilen parametreleri uygulamak, anlatılan fiilleri gerçekleştirmek tamamen ziyaretçimizin sorumluluğundadır. Yapılabilecek uygulamalardan doğan kişileri, kurumları ya da 3. şahısları ilgilendiren zararlardan makale yazarımız veya firmamız sorumlu tutulamaz.